Słowo, które nas wyróżnia. Od wieków jest podstawą rozróżniania ludzi, szczególnie noszących to samo imię. Używane zarówno w sytuacjach formalnych, jak i na co dzień. O czym mowa? Oczywiście o nazwisku. Długie, krótkie, jedno- i dwuczłonowe, szlacheckie, zabawne, brzmiące obco, tajemnicze… Niektórzy się nimi szczycą, innym nie do końca się podobają, a znajdą się nawet tacy, którzy swoich się wstydzą. Nazwiska, które nosimy, często kryją w sobie wiele tajemnic. Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzi Twoje? Dlaczego ma właśnie taką, a nie inną formę? Jak długo związane jest z Twoimi przodkami? Czy przed nim było inne, a jeśli tak, to jakie? Kiedy i w jakich okolicznościach po raz pierwszy pojawia się w dokumentach? Czy nosił je ktoś znany? – to zaledwie kilka z długiej listy pytań, które można postawić sobie na temat czegoś, zdawałoby się, tak zwyczajnego, jak nazwisko. I nie są to bynajmniej łatwe pytania – bo czy ktokolwiek z nas potrafiłby na nie, ot tak, odpowiedzieć?

Śladem tego jednego słowa

Z pomocą przychodzi tu Your Roots in Poland jest kilkuetapowa. Na początek przeprowadza się językoznawczą analizę nazwiska, z uwzględnieniem zmian, jakie na przestrzeni lat zachodziły w języku polskim. Następnie zostaje nakreślony zarys kultury, w jakiej żyli noszący je przodkowie klienta, a także określone miejsca i częstotliwość występowania danego nazwiska – z uwzględnieniem tego, czy pojawia się ono w spisach i herbarzach polskiej szlachty. Ponadto kompleksowo analizowane są przewijające się w historii warianty opisywanego nazwiska. Możliwe jest również odnalezienie znanych osób, które je noszą.

Mała podróż – początkiem większej?

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że naprawdę niezwykłe jest, jak wiele można odkryć wychodząc z zaledwie jednego słowa. Kto wie, może niektórych z nas zainteresuje genealogia i taka podróż śladem własnego nazwiska stanie się początkiem pasji poznawania rodzinnych korzeni? Może dzięki temu lepiej zrozumiemy losy naszych przodków, a nawet odnajdziemy dalekich krewnych?

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *