Zagrożenia cyfrowe nie zniknęły, a wręcz przeciwnie, jest ich coraz więcej w ciągu ostatnich lat. Hakerzy coraz częściej atakują małe firmy i instytucje publiczne (takie jak szpitale), które przechowują wrażliwe dane. Przed cyberatakami możemy jednak się bronić, jednym ze sposobów jest przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa IT. Czym jest audyt IT, kiedy warto go wykonać, kto powinien go przeprowadzić i jakie korzyści z niego płyną?

Audyt informatyczny – co to jest?

Audyt informatyczny to usługa polegająca na szczegółowej ocenie stanu sieci, serwerów, sprzętu zabezpieczającego i innych aspektów infrastruktury IT firmy. Celem jest wnikliwa analiza aktualnego stanu systemu i wyprowadzenie działań zwiększających poziom bezpieczeństwa IT. Audyt IT polega także na przeglądzie oraz aktualizacji określonych procedur i inwentaryzacji zasobów IT. Dzięki audytowi IT można odkryć luki i podatności w swoich systemach, dokonać trafnej oceny ryzyka i przygotować infrastrukturę na potencjalne zagrożenia.

Audyt bezpieczeństwa IT – jak wygląda?

Doświadczeni inżynierowie i eksperci są często odpowiedzialni za przeprowadzanie audytów IT, które są dostosowane do konkretnych potrzeb, celów oraz zakresu badania. Mogą one obejmować całą infrastrukturę IT danej organizacji lub skupić się na kluczowych elementach związanych z bezpieczeństwem. Audyty przeprowadzane są w celu oceny przede wszystkim poziomu ogólnego bezpieczeństwa danych i procesów, zgodności z regulacjami, takimi jak RODO, stanu technicznego sprzętu i sieci komputerowej.

Efektem przeprowadzonego audytu jest szczegółowy raport, który prezentuje stan ocenionych obszarów, wykryte nieprawidłowości, ocenę ryzyka oraz sugerowane rozwiązania. Audyty wydobywają na światło dzienne, które części infrastruktury funkcjonują sprawnie, a które wymagają poprawy. Profesjonalny audyt pozwala także ocenić, czy obecna infrastruktura IT jest optymalnie wykorzystywana i w jaki sposób można ją udoskonalić. Po przeanalizowaniu wszystkich tych aspektów, zespół audytowy opracowuje plan naprawczy, który ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz efektywności obszaru IT.

Kiedy przeprowadzić audyt informatyczny?

Nie ma to wielkiego znaczenia, jak wygląda obecna infrastruktura, zawsze warto zlecić jej ocenę doświadczonemu, niezależnemu profesjonaliście. Dzięki temu dany dział IT będzie działał zgodnie z najlepszymi praktykami i standardami oraz optymalnie wykorzystywał posiadane zasoby IT. Audyt IT jest szczególnie zalecany przed zmianą lub wdrożeniem nowej infrastruktury, lub systemu. Taki audyt informatyczny warto przeprowadzić przed wdrożeniem ważnych aktualizacji lub zmian w oprogramowaniu. Audyty bezpieczeństwa IT warto przeprowadzać  regularnie, jako część rutynowej kontroli bezpieczeństwa. Jeśli, zależy nam na tym, aby audyt informatyczny został przeprowadzony prawidło warto skorzystać z usług firmy, która się w tym specjalizuje. 

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *