Jeśli zamierzamy kupić działkę i wybudować na niej dom będziemy potrzebowali skorzystać z usług geodety. Uprawnienia mogą uzyskać tylko fachowcy, którzy zdadzą egzamin państwowy . Uprawnienia nadawane są w siedmiu zakresach tematycznych.

Geodeci z pierwszym i drugim zakresem uprawnień

Geodeci z pierwszym zakresem uprawnień mogą wykonywać pomiary sytuacyjno-wysokościowe, które są potrzebne do sporządzenia mapy geodezyjnej do celów projektowych, ale także przy rozgraniczaniu oraz podziałach nieruchomości. Z pierwszym zakresem uprawnień można też wykonywać pomiary realizacyjne, które obejmują ustalenie położenia budynku w terenie zarówno w pionie, jak i w poziomie. Z pierwszym zakresem uprawnień geodeta wykona także pomiary inwentaryzacyjne, wykonuje się je w trakcie i po zakończeniu budowy. To pomiar, który obejmuje pomiary wszystkiego tego co zostało wybudowane na działce (dom, przyłącza, ogrodzenie). Geodeci, którzy mają drugi zakres uprawnień mogą zajmować się rozgraniczaniem i podziałem nieruchomości, sporządzaniem dokumentacji do celów prawnych, wykonywaniem wyrysu z ewidencji gruntu, wykonywaniem wyrysu z ewidencji gruntów, potrzebnego do księgi wieczystej. Trzeba pamiętać o tym, że tylko dokumenty, które zostały przygotowane przez geodetę z uprawnieniami, potwierdzone w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej mają moc prawną.

Jakiego geodetę wybrać?

Jeśli stajemy przed zadaniem wyboru właściwego geodety najlepiej by był to ktoś taki, kto dobrze zna teren. Więc dobrze jest znaleźć geodetę, którego firma znajduje się w okolicy działki, która nas interesuje. Taki geodeta zna miejscowe mapy, będzie w stanie nam powiedzieć czy grunt który nas interesuje jest w porządku z prawnego punktu widzenia.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *