Garaż, warsztat, pakamera to miejsca, w których nie tylko możemy przechowywać rozmaite rzeczy, ale również dokonywać pewnych prac naprawczo-remontowych. Stworzenie praktycznego i funkcjonalnego kącika roboczego nie jest trudne. Wystarczy kupić odpowiednie wyposażenie. Sercem takiego miejsca jest zawsze solidny stół warsztatowy. Czym się kierować dokonując jego wyboru?

Maksymalne obciążenie

U niejednego majsterkowicza pojawi się zapewne pomysł wykorzystania do prac naprawczych starego mebla, który nie jest nam już potrzebny. Niestety, nie będzie to praktyczne rozwiązanie. Takie stoły mają po pierwsze nieodpowiednie wymiary i wysokość, a po drugie nie są przystosowane do utrzymania dużych ciężarów. Spójrzmy na stoły robocze znajdujące się w ofercie sklepu internetowego mateomarket.pl. Obciążenie do 100 kg to minimum, a znajdziemy również stoły wytrzymujące obciążenie ponad 400 kg! To niezwykle ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Odpowiednia szerokość

Stół warsztatowy powinien także posiadać odpowiednie wymiary. To od szerokości i długości blatu zależeć będzie powierzchnia, jaką dysponujemy. Wymiary stołu warto dostosować do swoich potrzeb. Podczas gdy jedni wybiorą długi i wąski stół, którym zagospodarują całą szerokość lub długość warsztatu, inni zdecydują się na bardzo szeroki stół, który umożliwi im swobodne majsterkowanie. Eksperci podpowiadają, aby wybierać stoły warsztatowe o minimalnej szerokości 60 cm. Krótszy, ale szeroki stół to w wielu wypadkach dużo lepszy wybór, niż stół wąski i długi. Jest to szczególnie ważne, gdy pracujemy z przedmiotami o dużych gabarytach. Na szerszym stole łatwiej nimi manewrować.

Właściwa wysokość

Istotnym parametrem stołu warsztatowego jest jego wysokość. Można zaryzykować stwierdzenie, że wysokość jest ważniejsza, niż szerokość i długość blatu. Dlaczego? Pamiętajmy o tym, że wiele czynności w warsztacie wykonuje się na stojąco. Jeżeli stół będzie zbyt niski lub zbyt wysoki, praca stanie się uciążliwa i niewygodna. Poza tym, posiadając stół o odpowiedniej wysokości, łatwiej o precyzję pewnych czynności. Wysokość stołu należy dopasować do swojego wzrostu. Warto wziąć pod uwagę także długość rąk oraz ogólne poczucie wygody. Nie ma jednej, optymalnej wysokości stołu warsztatowego.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *