Zakup używanego samochodu to dosyć duże ryzyko. Istnieje wiele kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed takim zakupem. Jedną z nich jest faktyczny stan licznika, czyli ilość kilometrów przejechanych danym samochodem. Podkreślmy słowo „faktyczny”. Bo przekręcanie licznika zdarza się dziś nagminnie.

Fałszowanie przebiegu

Skala problemu jest ogromna. Ponad 40 % sprzedawanych pojazdów używanych ma cofnięte liczniki. Ilu sprzedających deklaruje, że stan licznika jest prawidłowy? Ogromna większość. Należy nazywać takie działania po imieniu. To nic innego, jak oszustwo. Niestety ten proceder jest w ogóle niedostrzegany przez polskich prawodawców. Wobec dopuszczających się tego typu praktyk nie są wyciągane żadne konsekwencje. Istnieją nawet legalnie działające firmy, dla których „kręcenie” liczników stało się sporym źródłem zysków. Zgodnie z paragrafem 286 Kodeksu Karnego ukarana może zostać jedynie osoba, która sprzedając auto, zataja informacje o cofnięciu jego przebiegu.

Jak uniknąć oszustwa?

Aby uniknąć oszustwa, warto spróbować z usług fachowcy, czyli doradcy samochodowego. Taka osoba doskonale wie, na czym polega sprawdzenie przebiegu auta. Jeżeli podejrzewamy, że licznik jest „przekręcony”, doświadczony specjalista może uchronić nas przed utratą pieniędzy. Samochody z cofniętym przebiegiem są bardzo często sprzedawane za kwoty znacznie przekraczające faktyczną wartość samochodu.
Ocena prawdziwości przebiegu znajduje się np. w zakresie usług http://mobilekspert.pl . Jeden z punktów raportu tworzonego przez ekspertów tej firmy odpowiada na pytanie, czy oględziny pojazdu potwierdzają wskazany przebieg.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *