Wiele osób zanim wyjedzie w swą pierwszą podróż w góry, czyta najpierw wiele poradników i informacji w internecie. Na temat podróż w same Tatry napisano wiele książek, pozaznaczano szlaki i miejsca, które warto odwiedzić Kupimy je w pierwszy lepszym sklepie, który oferuje przygotowanie do górskiej wyprawy. Często rzeczy, o których czytamy są przez nas ignorowane. Pamiętamy głównie o butach i o kurtce, gdzie zazwyczaj i tak kończy się tylko na założeniu butów. Możemy również zdecydować się na odwiedzenie sklep turystyczny i górski Kraków. Reszta pozostaje bez zmian i wyglądamy, jakbyśmy szli właśnie po centrum miasta do baru. Sytuacja zmieni się, kiedy będąc na szlaku wzmogą się silne opady śniegu, deszczu czy zacznie wiać mrożący wiatr.

No i nie mówiąc już o zaspach, które przecież możemy napotkać na szlaku. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest ucieczka do noclegowni, która często jest na szybko, w małej panice, co może się skończyć upadkiem i złamaniem. Ignorancja to najgorsza rzecz, jaka przytrafia się komuś, kto wybiera się w góry i ma chęć iść na szlak. Bo inni idą. Wystarczyło zainwestować w dobrą kurtkę. Taka, która uchroni nas od deszczu, śniegu i wiatru. Wystarczyło wziąć plecak, gdzie wsadzilibyśmy termos z ciepłą herbatą, jedzeniem.

Wystarczyło wziąć na poważnie to, że warto mieć też suche rzeczy zastępcze w środku, jak skarpetki czy bluza. I przede wszystkim dobrze by było mieć na głowię czapkę. Najgorszym problemem osób wybierających się w góry jest brak wiedzy oraz bagatelizowanie sprawy. Szlak, jak szlak. Ale to góry. Ale tu jest śnieg. Jesteśmy skazani na samych siebie i tylko od nas zależy nasze bezpieczeństwo. Mało który amator wędrowania postanawia wcześniej sprawdzić trasę, którą będzie szedł. Zazwyczaj wchodzi się na jakiś szlak i się idzie. Nie wiadomo gdzie i po co. Bo był znak, strzałka, oznaczenie, że można iść. To poszedł. Góry to piękne miejsce o każdej porze roku. Powinniśmy pamiętać, że jeśli już tam jedziemy i zamierzamy wybrać się na wędrówkę, to warto się do tej wędrówki odpowiednio przygotować. Może to nie jest tania sprawa, ale warta naszego zdrowia.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *