Badanie USG to diagnostyczna technika obrazowania medycznego, wykonywana w celu obejrzenia narządów wewnętrznych pacjenta i oceny jego przepływu krwi przez różne naczynia. Ultrasonograf służący do tego rodzaju badań składa się z komputera, ekranu wyświetlacza i specjalnej sondy używanej do skanowania ciała. Przed dokonaniem badania odpowiedni obszar ciała zostaje nasmarowany specjalnym żelem. Przetwornik transmituje fale dźwiękowe przechodzące przez ciało, a wewnętrzna struktura ciała odtwarza je, jako „echa”. Echa te powracają do przetwornika, który z kolei przesyła je do części komputerowej skanera ultrasonograficznego, która wyświetla je w czasie rzeczywistym.
Jak działa ultrasonograf?
Ultrasonografy działają na tych samych zasadach, co sonary, z których korzystają nietoperze i okręty podwodne. Ponieważ kontrolowany dźwięk odbija się od dowolnego obiektu, jego echo pozwala ocenić odległość danego obiektu, jego kształt, rozmiar, a nawet gęstości. Kiedy przetwornik ultradźwiękowy zostanie przyciśnięty do skóry, rozpoczyna kierowanie strumienia wyciszonych i wysokich częstotliwości fal dźwiękowych do ciała. Fale dźwiękowe odbijają się od płynów, tkanek i narządów ciała i są odbierane przez przetwornik, który rejestruje niewielkie zmiany w dźwięku i jego kierunku. Echa te są następnie natychmiast mierzone i wyświetlane przez komputer, który również generuje obraz w czasie rzeczywistym na ekranie monitora.
Do czego wykorzystywane są badania USG?
Obrazy ultrasonograficzne okazały się dobrą metodą prowadzenia minimalnie inwazyjnych procedur medycznych i bardzo przydatnym narzędziem diagnostycznym. Badanie USG jest dobrą metodą badania wnętrza jamy brzusznej i wielu narządów wewnętrznych, w tym serca, wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony, trzustki, nerek i pęcherza moczowego. Pomagają w określeniu źródeł bólu, obrzęku lub infekcji, na które cierpi pacjent. Ponieważ obrazy ultradźwiękowe są rejestrowane w czasie rzeczywistym, demonstrują ruch wewnętrznych tkanek i narządów i pozwalają lekarzom obserwować przepływ krwi u pacjenta i funkcje zastawki serca. Dzięki nim możliwe jest zdiagnozowanie szkód po ataku serca lub innej chorobie. Skany ultrasonograficzne identyfikują płyny, cysty, guzy, ropnie w jamie brzusznej lub wątrobie, a także wykrywają upośledzony przepływ krwi w przypadku zakrzepów lub miażdżycy.